„Lūkesčiai ir Pasiekimai” – baigiamosios 2015 – 2023 m. Švenčionių r. VVG teritorijos vietos plėtros strategijos konferencijos apžvalga

2023-12-01 Pabradės kultūros centre įvyko projekto „Švenčionių rajono vietos veiklos grupės „Švenčionių partnerystė” teritorijos 2015-2023 m. vietos plėtros strategija” baigiamoji konferencija „Lūkesčiai ir Pasiekimai“.

Konferencijos moderatorė – Rūta Baliukonienė pradėdama konferenciją tiksliai įvardijo vietos veiklos grupių misiją – skatinti vietos bendruomenių ir kaimo verslų augimą. Strategijos, kurias vykdo vietos veiklos grupės, yra svarbus veiksnys kuriant darnų, ilgalaikį vietos plėtros modelį o sukurtas rezultatas prisideda prie rajono, šalies gyventojų gerbuvio kūrimo bei gyventojų užimtumo problemų sprendimo.

Konferencijos pradžioje susirinkusius pasveikino Švenčionių r. savivaldybės administracijos Meras Rimantas Klipčius. Sveikinimo žodį tarė vienas iš Švenčionių r. VVG „Švenčionių partnerystė“ įkūrėjų, dabar Valdybos pirmininkas – Algirdas Uziala.

Projekto „Švenčionių rajono vietos veiklos grupės „Švenčionių partnerystė” teritorijos 2015-2023 m. vietos plėtros strategija” rezultatus apžvelgė vietos plėtros strategijos administravimo vadovas Gytis Šalna. Švenčionių rajono vietos veiklos grupės „Švenčionių partnerystė” pirmininkas Andrius Šarėjus apibendrino strategijos lūkesčius ir pasiekimus.

Strategijos vykdymui iki 2023 m. gruodžio 1 d. yra skirta 2 972 473 Eur iš kurių 2 385 978 Eur skirti vietos projektams. Iš planuotų įgyvendinti 65 projektų jau yra įgyvendinti 63.

I prioriteto priemonėje „Ūkio ir verslo plėtra“ iš suplanuotų 38 projektų – 36 įgyvendinti. Įkurta 19 naujų verslų. Įkurtų verslų veiklos kryptys – grožio paslaugos, poilsio, švenčių organizavimo, maitinimo, edukacijų organizavimo ir apgyvendinimo paslaugos, kraštovaizdžio tvarkymo, statybos, automobilių plovimo paslaugos. Iš veiklos srities verslo plėtrai įgyvendinta 17 projektų, verslų kryptys – medienos apdirbimas, siuvimas, skalbimas, tentų gamybos, statybinės paslaugos, aplinkotvarka, automobilių remontas, verslo konsultacijos, kavos paslaugos, edukacinės paslaugos. Iš planuotų 51,5 darbo vietų sukurtos 55,5 darbo vietos.

Iš II prioriteto visų priemonių planuotų 27 projektų baigiami įgyvendinti visi 27. Už gerus tarpinius strategijos rezultatus 2022 m. iš Agentūros gautas pasiūlymas vykdyti „Sumanių kaimų“ bandomąjį projektą. Projektą „Tvarių bei įtraukių paslaugų ir turizmo infrastruktūros kūrimas“ šiuo metu yra įgyvendina „Švenčionių r. Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centras“, jam skirta paramos suma – 200 000 Eur.

II prioriteto priemonėje „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ paramą gavo 6 projektai. Tarp jų anksčiau minėtas „Sumanių kaimų“ projektas, 2 projektai bendruomenės namų statybai, 3 projektai bendruomeninės infrastruktūros sukūrimui. Bendra paramos suma šiai priemonei – 559 805,25 Eur.

Priemonėje „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“ paremti 17 projektų. Bendra paramos suma – 106 970,80 Eur. Veiklos – leidinių leidimas, filmų kūrimas, stovyklos, kaimo bendruomenių tradiciniai renginiai ir šventės.

Priemonėje „NVO socialinės veiklos skatinimas bei įvairinimas“ paremti 2 projektai. Paramos suma 59 717,00 Eur. Abu projektai skirti bendruomenių veiklumui ir verslumui skatinti.

Priemonėje „Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas“ paremti 2 projektai už 20 000 Eur. Projektai skirti bendruomeninio ir socialinio verslo skatinimui.

Apibendrinant, galima drąsiai teigti, kad strategijos lūkesčiai įgyvendinti – sukurtos naujos ir modernizuotos jau veikiančios įmonės, išlaikytos esamos bei sukurtos naujos darbo vietos kaimo gyventojams, teikiamos naujos paslaugos, padidintas kaimo gyventojų užimtumas plėtojant alternatyvias ūkio veiklas kaime. Pastatyti ir įrengti visuomeninės paskirties pastatai, kuriuose aktyviai vyksta kaimo bendruomenių kultūrinis gyvenimas, edukacijos, meninių kolektyvų repeticijos, bendruomeninės šventės. Sutvarkytos viešosios erdvės VVG teritorijos gyventojų laisvalaikiui ir sportui, įrengtos prieigos prie vandens telkinių, kurios didina vietovės patrauklumą. Įvykdžius gerus tarpinius rezultatus 15 VVG (tarp kurių ir Švenčionių r. VVG) gavo pasiūlymus dalyvauti bandomajame „sumanių kaimų“ projekte. Todėl Kaltanėnų miestelyje, kuris strategiškai yra patogiame, gausiau turistų lankomame krašte, pradedamas vykdyti bandomasis „Sumanių kaimų“ projektas, skirtas mažinti socialinę atskirtį, skatinant NVO socialinę, ekonominę veiklą, tvarkant infrastruktūrą, didinant vietos gyventojų užimtumą. Planuota „Bendradarbiavimo“ priemonė nesulaukė pareiškėjų, todėl buvo keičiama strategija ir lėšos nukreiptos į „Ūkio ir verslo plėtros“ veiklos sritį.

Vietos veiklos grupių tinklo pirmininkė Helena Naglazienė savo pranešime atkreipė dėmesį, kad kaimo vaizdavimas dažnu atveju būna apgaulingas, nes kaimo gyventojai išgyvena tas pačias problemas kaip ir miesto tik dar su didesne infrastruktūrine, socialine atskirtimi ypatingai švietimo, sveikatos, aplinkosauginėje srityse.

Molėtų rajono VVG pirmininkė Dalia Mikelinskienė ir Anykščių rajono VVG VPS administravimo vadovas Jurijus Nikitinas pristatė savo įgyvendinamas strategijas, pasidalino iššūkiais ir geraisiais projektų pavyzdžiais.

Konferencijos antra dalis buvo skirta ryškiausių įgyvendintų „Leader“ priemonę atspindinčių projektų pristatymui. Savo įgyvendintus projektus pristatė Švenčionių r. savivaldybės administracijos strateginio skyriaus vedėja Vaida Babrauskienė (Švenčionių savivaldybė įgyvendino 3 vietos projektus ir vienas dar įgyvendinamas), Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro Direktorius Kęstutis Lisauskas, Sirvetos regioninio parko kraštotvarkininkas Marius Semaška, UAB „Mažasis modelis“ vadovė Severa Čepulienė, Milda Petkevičienė Dečkuvienė bei Pavoverės bendruomenės „Žadintuvas“ pirmininkė Rūta Baliukonienė. Už nuotraukas dėkingi fotografui Vladui Šarėjui.

Konferencijos apibendrinimas įgalino dalyvius pasidalinti mintimis, vyko pokalbiai skatinantys tolesnį bendradarbiavimą ir veiklų planavimą.

Konferencijos metu turėjome galimybę pasidžiaugti nuostabaus balso savininke, muzikante ir atlikėja Katažyna Paršuta, kuri suteikė daug jaukių ir malonių akimirkų dalyviams.

Dėkojame UAB „Žalia smilga“ vadovei už konferencijos organizavimą, Pabradės kultūros centro Direktorei Lolitai Vilimienei už šiltą priėmimą, Rūtai Baliukonienei už konferencijos moderavimą, visiems svečiams ir pranešėjams už pasidalinimą savo projektų geraisiais pavyzdžiais. Dėkojame visiems konferencijos dalyviams už diskusijas ir klausimus aptariant vykdomos strategijos rezultatus ir pasiekimus.