LEADER pridėtinės vertės mokymai: stiprėjantys gebėjimai ir naujos galimybės

2023 m. lapkričio 20–21 d. Birštone vyko mokymai „LEADER pridėtinė vertė: kurk, atpažink, stebėk, parodyk“, organizuoti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos, Lietuvos kaimo tinklo ir Europos BŽŪP vertinimo pagalbos tarnybos. Renginys pritraukė daugiau nei 120 dalyvių, tarp jų – Nacionalinės mokėjimo agentūros, Europos Komisijos atstovai bei įvairių sričių ekspertai. Švenčionių vietos veiklos grupės atstovavo valdybos narė Olesia Plotnikova ir VPS administravimo vadovas Gytis Šalna.

Pagrindinis mokymų tikslas – sustiprinti vietos veiklos grupių gebėjimus kurti ir vertinti LEADER pridėtinę vertę, įgyvendinant vietos plėtros strategijas. Dviejų dienų programoje dalyviai gilinosi į LEADER pridėtinės vertės sampratą, analizavo socialinio kapitalo ir strateginio valdymo elementus bei nagrinėjo, kaip šie elementai prisideda prie pridėtinės vertės kūrimo.

Lektorė Neringa Viršilienė, Europos BŽŪP vertinimo pagalbos tarnybos ekspertė Lietuvai, dalijosi praktinėmis įžvalgomis apie LEADER vertinimo metodikas. Renginio dalyviai taip pat turėjo galimybę išklausyti VDU Žemės ūkio akademijos prof. dr. Vilmos Atkočiūnienės pranešimą apie partnerystės stiprinimą VVG veikloje. Ji ragino aktyviau įtraukti bendruomenes į sprendimų priėmimą, skatinti adaptyvią lyderystę bei dirbti kartu, o ne už kitus.

Mokymų metu vyko ir praktiniai užsiėmimai darbo grupėse, kuriose dalyviai diskutavo apie LEADER vertės kūrimo mechanizmus ir dalijosi patirtimi, kaip ši metodika per pastaruosius du dešimtmečius prisidėjo prie bendruomenių stiprinimo. Ypatingas dėmesys skirtas jaunimo įtraukimui į veiklas. Mokytoja Edita Naidaitė, neseniai pripažinta geriausia Europos verslumo mokytoja, dalijosi savo darbo su jaunimu patirtimi.

Diskusijų pabaigoje ekspertai aptarė, kokie LEADER pridėtinės vertės aspektai yra aktualiausi Lietuvoje. Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė Viktorija Bražiūnaitė pabrėžė ŽŪM ir VVG indėlį plėtojant socialinius verslus, LSMC atstovė Erika Ribašauskienė dalijosi savo įžvalgomis apie mokymų praktinę naudą, jų aktualumą. Suformuotas LEADER pridėtinės vertės ambasadorių tinklas padės plėtoti dialogą tarp vietos veiklos grupių, skatins bendradarbiavimą su Europos Komisija, kitomis institucijomis ir prisidės prie regionų plėtros.

Mokymų pabaigoje visiems dalyviams buvo įteikti pažymėjimai, simbolizuojantys ne tik dalyvavimą, bet ir įsipareigojimą aktyviai prisidėti prie savo regiono plėtros.

Mokymų nuotraukos